Niedziela, 16.06.2019

Przecinarka do płytek – praktyczne porady

  • 23.07.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Przecinarka do płytek – praktyczne porady
Położenie płytek w kuchni czy łazience jest zadaniem wymagającym precyzji i koncentracji. Dlatego zakup odpowiedniego sprzętu ułatwi nam to zadanie. Jednym z nich jest przecinarka do płytek.

Cięcie płytek – jak to robić?

Cięcie płytek jest czynnością nieuniknioną. Dlatego musi zmierzyć się z nim każdy fachowiec trudniący się tą profesją. By nie zniszczyć płytek i nie narazić się na dodatkowe koszta, należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Do nacinania powierzchni płytek wystarczy nam zwykły nóż szklarski. Odłamanie płytki wzdłuż linii będzie możliwe dzięki szczypcom glazurniczym. Należy jednak uważać, by nie ułamać jej za dużo. Stąd też najlepiej sprawdzają się przy płytkach o małych rozmiarach. Innym przydatnym narzędziem może okazać się piła kabłąkowa, która pozwoli na cięcie po łuku lub wykonywanie otworów o dużej średnicy. Więcej pewności i możliwości dają nam jednak tzw. „gilotyny”, czyli ręczne przycinarki do płytek. Największą zaletą jest brak pylenia oraz łatwe przenoszenie sprzętu. Dzięki temu płytki możemy docinać w domu bez konieczności podłączania do źródła prądu. Gilotynę trzeba jednak obsługiwać uważnie i dokładnie, by poprowadzić cięcie zgodnie z przygotowaną wcześniej linią. Jak obsługiwać taką maszynkę? Najpierw musimy narysować na płytce linię cięcia. Następnie zarysowujemy ją rysikiem, który znajduje się w gilotynie. Należy jednak pilnować, by w czasie nacinania płytka nie przesuwała się. Może to doprowadzić do jej uszkodzenia.

Przycinarka do płytek elektryczna

Dla tych, którzy chcą przyspieszyć proces docinania płytek przygotowano przycinarki elektryczne. W warunkach domowych najlepiej sprawdza się model stołowy, który ogranicza do minimum pylenie związane z obróbką płytek. Wyposażony jest on w specjalny pojemnik na wodę, który gromadzi materiał powstały w wyniku nacinania płytek. Wodę trzeba oczywiście zmieniać w zależności od stopnia zgromadzenia pyłów. Sprawdź tutaj przykładową przycinarkę elektryczną. Dużą zaletą tego typu modeli jest stół, który można ustawiać pod określonym kątem. Dla przykładu cięcie pod kątem 45 stopni pozwoli tak dociąć płytkę, że nie będą konieczne listwy narożne. W maszynkach tych znacznie prościej można poddać obróbce glazurę o większych rozmiarach. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest wielkość tarcz tnących. Obecnie standardem rynkowym są tarcze 180 mm i spokojnie wystarczą do domowych prac.

A może szlifierka kątowa?

Jeśli nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy na kolejne narzędzie, możemy wykorzystać te, które mamy już w naszym domu. Rolę tę może spełnić szlifierka kątowa. Wystarczy, że kupimy do niej diamentową tarczę i będziemy mogli przycinać  oraz wygładzać krawędzie naszych płytek. Pamiętajmy jednak, że do tych dwóch czynności potrzebujemy tarcz innej grubości. Do cięcia najlepiej sprawdzą się cienkie, maksymalnie do 3 mm. Natomiast szlifowanie płytek powinniśmy robić  za pomocą grubszych tarcz, nawet pięciomilimetrowych. Funkcjonalność szlifierki możemy też wzmocnić za pomocą specjalnego przyłącza. Dzięki niemu zyskamy możliwość obróbki podobnej do maszynek stołowych. Jest to więc bardzo praktyczne rozwiązanie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: