Niedziela, 16.06.2019

Lecytyna rzepakowa: jej występowanie i działanie na organizm

  • 24.07.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Lecytyna rzepakowa: jej występowanie i działanie na organizm
Lecytyna, zwana też fosfatydylocholiną od głównego składnika, to właściwie mieszanina fosfolipidów - znana jako popularny dodatek do żywności. Stosuje się ją też w przemyśle farmaceutycznym. Sprawdź, czym wyróżnia się lecytyna rzepakowa, gdzie ją spotkasz i jakie ma właściwości.

Czym są lecytyny?

Lecytynami nazywa się grupy wysokowartościowych związków organicznych pochodzenia naturalnego, zaliczanych do fosfolipidów. Za najważniejsze spośród substancji obecnych w lecytynie uznaje się cholinę, inozotyl i serynę. Lecytyna występuje naturalnie w żywności, np. w żółtku jaja, fasoli czy orzechach, ale też otrzymuje się ją z olejów roślinnych, w procesie rafinacji olejów - najczęściej sojowego, ale też słonecznikowego i rzepakowego. Jednocześnie lecytyna pełni szereg ważnych funkcji w organizmie - stanowi składnik budulcowy błony komórkowej, wspomaga organizm w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a nawet zapobiega niektórym schorzeniom.

Lecytyna rzepakowa w przemyśle spożywczym

Lecytyna rzepakowa (otrzymywana z rzepaku) jest popularnym dodatkiem do żywności. Znajdziemy ją na liście składników pod symbolem E322. Stosowana jest m.in. w margarynie czekoladzie, majonezie i pieczywie. Producenci chętnie po nią sięgają, gdyż jest dodatkiem wpływającym na poprawę cech organoleptycznych i wydłużającym trwałość gotowego produktu. Pełni też inne funkcje, np. decyduje o lepkości czy płynności. Dla firm produkujących żywność jest więc “ulepszaczem”, który pozwala nadać wyrobom pożądane cechy, ale należy zwrócić uwagę, że ma ona korzystne właściwości dla organizmu. Lecytynę stosuje się też jako składnik preparatów leczniczych oraz w formie suplementu.

Zdrowotne zalety lecytyny:

  • poprawia pamięć i zdolność koncentracji,
  • reguluje poziom cholesterolu,
  • zapobiega stłuszczeniu wątroby,
  • tworzy barierę ochronną ścian żołądka,
  • zmniejsza stres oksydacyjny,
  • poprawia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,
  • przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku.

Spożywanie produktów bogatych w lecytynę zaleca się w szczególności osobom, które pracują umysłowo czy w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego, narażonym na silny stres, a także osobom w podeszłym wieku. Ponadto, podaję się ją w rekonwalescencji po urazach głowy, stanach zapalnych ośrodkowego układu nerwowego i przy niektórych chorobach umysłowych.

Lecytyna rzepakowa, a inne rodzaje lecytyny

Z uwagi na to, że w Polsce produkcja rzepaku jest najbardziej rozwinięta, warto wykorzystać właśnie to źródło lecytyny. Dobrze znane są zalety oleju rzepakowego, przede wszystkim duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, największa ze wszystkich trzech typów oleju.  Lecytyna rzepakowa od OQEMA dobrej jakości oferowana jest firmom z różnych branż, gdyż pozwala w wielu aspektach na ulepszanie produktów. Porównanie lecytyny sojowej i rzepakowej pokazuje, iż mają one bardzo podobny skład reszt fosfatydylowych. Lecytyna tego rodzaju jest uznawana za bezpieczną i dobrze tolerowaną przez organizm.

Grupa Tipmedia
Podziel się: