Niedziela, 16.06.2019

Pizza z pieca to klasyk, ale pizza z grilla? Sprawdź koniecznie!

  • 31.07.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Pizza z pieca to klasyk, ale pizza z grilla? Sprawdź koniecznie!
Grillowane mięso, ryby czy warzywa gwarantują doskonały smak i aromat. Nie inaczej prezentują się inne, choć zdecydowanie mniej popularne dania przygotowywane w ten sposób. Mowa tu choćby o… pizzy. Zaskoczony? Tymczasem to popularne danie przyrządzane na ruszcie urzeknie Cię swoim smakiem i aromatem.

Wyposażenie kuchni w prawdziwy piec chlebowy jest raczej mało realne. O ile nie budujesz rezydencji w wiejskim stylu, prawdopodobnie nie masz warunków, aby postawić w swoim domu znacznych rozmiarów piec do wypieku wybornego chleba, placów czy pizzy. Tymczasem okazuje się, że restauracje takie jak Pizzeria 105 znają również inne sposoby na przygotowywanie mistrzowskich dań nawet w domowych warunkach. Należy do nich choćby popisowa pizza z grilla. Sprawdź, na czym polega jej fenomen, jak łatwo ją przyrządzić i jak smakuje włoskie danie w polskiej odsłonie.

Pizza z grilla, o co właściwie chodzi?

Smak i wygląd pizzy z grilla bardzo przypomina tę z pieca chlebowego. Bez trudu uzyskasz optymalną, czyli jak najwyższa temperaturę, czego nie umożliwi Ci piekarnik. To z kolei pozwoli Ci uzyskać idealnie chrupiący spód i miękkość od góry. Cała pizza dodatkowo pachnie dymem drzewnym, a więc jej jedzenie jest przyjemnością dla ciała i ducha.

Co będzie potrzebne:

  • dobry grill — zwyczajne marketowe "składaki" są dobre na jednorazową ucztę nad wodą. Aby przyrządzić pizzę z rusztu potrzebujesz raczej solidnego grilla z pokrywą. W tej roli doskonale poradzi sobie grill gazowy.
  • kamień do pizzy — to podstawowy atrybut każdego szefa kuchni, który przyrządza włoski specjał w restauracji takiej jak Pizzeria 105. Dlaczego jest taki ważny? Kumuluje ciepło, aby następnie oddać je. Dzięki temu na grillu tworzą się takie same warunki jak te, panujące w tradycyjnym piecu chlebowym. Dodatkowo kamień absorbuje wilgoć z ciasta, pozostawiając je przyjemnie chrupiącym.

Grillowanie w domu, grillowanie w ogrodzie

W przypadku grilla utarło się przekonanie, że potrawy przyrządzane na ruszcie najlepiej smakują na świeżym powietrzu. Oczywiście jest w tym sporo prawdy, dlatego w słoneczne weekendy każdy z utęsknieniem czeka na porę obiadu czy kolacji, aby móc, dosłownie, wrzucić coś na ruszt. Kapryśna letnia pogoda sprawia, że wielokrotnie z tych planów trzeba zrezygnować, o ile nasze miejsca do grillowania nie posiada zadaszenia. Ale czy rzeczywiście musisz obejść się smakiem?

Nowoczesne piekarniki oprócz klasycznych funkcji posiadają także opcję grilla. Na podobnej zasadzie działają masywne, żeliwne patelnie z rowkami, imitującymi ruszt. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby plenerowe grillowanie przenieść do domu. A skoro mowa już o zmianach, to może zamiast tradycyjnej karków czy kiełbasy, zaserwować gościom pizzę?

Aby danie wyszło smaczne i zostało mianowane majstersztykiem kulinarnym pamiętaj o odpowiednim nagrzaniu kamienia — im wyższa temperatura tym lepiej. Ciasto nie wysuszy się, pozostanie przyjemnie chrupiące. Wybierając się na zakupy zwróć uwagę nie tylko na jakość kamienia, ale również jego kształt. Do wyboru są wersje okrągłe na grilla, prostokątne z tacą nierdzewną i kamienie z zamykaną pokrywą do grilla węglowego.

Grupa Tipmedia
Podziel się: