Niedziela, 16.06.2019

Nawet najtrudniejszy w usuwaniu brud nie będzie miał szans. Poznaj moc ultradźwięków

  • 07.08.2018, 10:00
  • Materiał Partnera
Nawet najtrudniejszy w usuwaniu brud nie będzie miał szans. Poznaj moc…
Są problemy, których uniknąć się po prostu nie da. Z pewnością należy do takich brudzenie się wszelkiego rodzaju użytkowanych przez nas przedmiotów i urządzeń. Problemom tym możemy jednak coraz skuteczniej zaradzać. Każdy, kto dokonywał choćby tak prozaicznych czynności, jak te konserwacyjne przy swoim rowerze, wie co się stanie, gdy zaniedba choćby czystość łańcucha. A jakie wyzwania czekają na nas w przypadku np. coraz bardziej delikatnych silników samochodowych?

Koniec żmudnego, męczącego i długotrwałego szorowania

 

Z wszystkich czynności towarzyszących gruntownym remontom pojazdów i maszyn, niektóre muszą irytować nawet najbardziej entuzjastycznie nastawionych do swojej pracy mechaników. Gdyby cała rzecz zawsze sprowadzała się wyłącznie do rozebrania danego zespołu i wymiany nienadających się dalszej pracy części, niczym klocków, byłoby wspaniale. Niestety, bywa, że potrzeba dodatkowej pracy, znacznie wydłużającej czas napraw.

Brud. Ten wszechobecny nieraz brud, którego nie możemy zignorować, bo prawidłowe działanie danego mechanizmu wymaga czystości. Zaschnięte warstwy zlepionego z olejem kurzu. Nagary. Osady. Odpadki ze zużytych elementów metalowych zmieszane z resztkami oleju. Nie zawsze wystarczy wypłukanie danego elementu z użyciem odpowiedniego środka chemicznego. Niekiedy walka z brudem może trwać kolejne dni. Zmuszając nas do sięgania po druciane szczotki, oleje, które zmiękczą osady, chemię, wodę, znowu szczotki. Bywa, że w desperacji sięgamy także po sodę kaustyczną, ale to grozi uszkodzeniem elementów ze stopów lekkich (jest żrąca). Wszystko to i tak nie będzie skuteczne w pełni, pozostawiając np. resztki oleju, który wniknął w mikropęknięcia w metalu.

W tej kwestii dokonuje się właśnie rewolucja, za sprawą takich firm jak Rotortech, która oferuje w naszym kraju doskonałe urządzenia do mycia.... ultradźwiękami. Człowiek co prawda nie jest w stanie ich usłyszeć, jednak z wykorzystaniem radzi sobie doskonale, czego urządzenia te są kolejnym przykładem. 

 

Brud odpada w mgnieniu oka. Nawet w najdrobniejszych zakamarkach

 

Ultradźwięki przenoszone przez specjalny płyn, w którym zanurzony jest myty element, są wprost bezlitosne dla wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Ale to nie wszystko – drugą wielką zaletą jest ogromna dokładność. Wszelkie miejsca, do których dotrze ciecz, będą umyte, a więc także takie, gdzie nie mieliśmy szans dostać się szczotką, pędzlem czy strumieniem wody. Kolejna rzecz, to wielka delikatność, z jaką zachodzi proces mycia. Nie musimy się już bać zarysowań po usuwaniu bardzo uporczywego brudu. Wreszcie: szybkość i zautomatyzowanie. Możemy zająć się czymś innym, a po kilkunastu minutach wyciągnąć czyste przedmioty.

Ilość zastosowań, w których przyda nam się myjka ultradźwiękowa jest bardzo duża i nie dotyczy wyłącznie przemysłu, czy ciężkich urządzeń mechanicznych. Przy jej pomocy czyści się już także narzędzia precyzyjne, od przeróżnych dysz, aż po igły iniekcyjne. Myjki przeznaczone do czyszczenia drobniejszych przedmiotów coraz częściej służą np. stomatologom. Doskonale sprawdzą się także wówczas, gdy chcemy przywrócić pierwotny blask różnego rodzaju biżuterii. Liczba dziedzin, w których mogą znaleźć jeszcze zastosowanie jest więc bardzo duża i pewnie wciąż będzie rosła.

Materiał Partnera
Podziel się: