Panele słoneczne odciążą twój budżet

  • 17.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Panele słoneczne odciążą twój budżet
Słońce to nieograniczone źródło energii. Przez cały rok dostarcza mniejsze lub większe jej pokłady. Dlatego przetwarzanie energii słonecznej może nam pomóc wprowadzić do budżetu duże oszczędności.

W Polsce też się opłaca

Mogłoby się wydawać, że położenie naszego kraju nie będzie sprzyjało zakładaniu instalacji fotowoltaicznych. Panele słoneczne są jednak tak skonstruowane, że pobierają energię ze słońca nawet gdy jest schowane za chmurami, a także w czasie krótkich zimowych dni. Dlatego jeśli mamy środki, które możemy przeznaczyć na zakup i montaż takiej instalacji, powinniśmy to bardzo poważnie rozważyć. Jeśli chcemy zaspokoić potrzeby dla jednego domu jednorodzinnego, to musimy się liczyć z wydatkiem rzędu trzydziestu tysięcy złotych. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że inwestycja ta pozwoli nam rocznie zaoszczędzić około dwóch tysięcy złotych, to zwróci nam się po piętnastu latach. Może nie jest to bardzo krótki okres zwrotu, ale gdy spojrzymy, jak długo instalacja ta będzie nam służyła i generowała oszczędności, to miesięczny koszt jej utrzymania będzie malał wraz z upływem czasu. Do tego dochodzi niezawodność i bezawaryjność instalacji, co sprawia, że właściciel nie ma problemu z jej obsługą.

Jak działają panele słoneczne?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta. Panele słoneczne pobierają energię z promieni słonecznych i zamieniają ją w prąd stały. Żeby można było korzystać z niego w naszym domu, musi przepłynąć jeszcze przez falownik. Dopiero wówczas zmieni się w prąd przemienny. Jeśli panele słoneczne są zbyt drogie na naszą kieszeń, to możemy rozważyć zakup kolektorów słonecznych. Różnica w ich działaniu polega na tym, że nie produkują one prądu, a wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania wody lub domu. Wpływ na cenę ma także budowa paneli słonecznych. Najdroższe są te stworzone z jednego kryształu. Wybierając je mamy gwarancję wysokiej jakości oraz sprawności, która wynosi około trzydziestu lat. Tego typu panele słoneczne oferuje firma ekoTechnologia. Tańszą wersję są modele zbudowane z krzemu, których jakość niewiele ustępuje bateriom monokrystalicznym. Dlaczego jest to takie istotne? Koszt zakupu ogniw fotowoltaicznych pochłania bowiem ponad połowę budżetu jaki przeznaczymy na całe przedsięwzięcie. Kolejnym ważnym elementem jest miejsce, w którym chcemy umieścić instalację. Dach nie zawsze będzie odpowiednim wyborem. System przeznaczony dla domu jednorodzinnego zajmie nam około 33 metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli obawiamy, że ogniwa nie zmieszczą się w całości na południowej stronie dachu, możemy je umieścić na ziemi, wsparte na specjalnej konstrukcji. Co więcej, taka instalacja będzie generowała nawet 5% więcej prądu niż jej odpowiednik na dachu.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: