Czwartek, 27.06.2019

Mikroskop stereoskopowy pozwoli nie przeoczyć żadnego detalu

  • 21.08.2018, 13:00
  • Materiał partnera
Mikroskop stereoskopowy pozwoli nie przeoczyć żadnego detalu
Wszędzie tam, gdzie wykonywana praca wymaga zmagania się z bardzo drobnymi elementami, ludzkie oko zwyczajnie zawodzi. Tymczasem nie da się obecnie w opłacalny sposób zastąpić jakąkolwiek maszyną pracy doświadczonego serwisanta. Jedynym wyjściem pozostaje więc wyposażenie go w narzędzia, przy pomocy których niedostatki naszego zmysłu wzroku przestaną być problemem.

Precyzja pracy specjalisty zawsze będzie w cenie

Wielu z nas zapewne ma w pamięci obraz któregoś z odwiedzanych zegarmistrzów, którzy korzystając z przyłożonego do oka szkła powiększającego precyzyjnymi ruchami umieszcza na swoich miejscach poszczególne elementy reperowanego mechanizmu. Mogłoby się wydawać, że wraz z powszechną automatyzacją zapotrzebowanie na podobną pracę będzie maleć, pozostawiając jedynie niektóre nisze, takie jak ta właśnie, przy czym wobec rosnącej popularności zegarków zupełnie innego rodzaju, zajęcia będzie w niej coraz mniej. Tymczasem, okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

Jak wygląda produkcja współczesnej elektroniki? Zautomatyzowane linie, które robią wszystko same, przy minimalnym udziale ludzi, w środowisku możliwie odizolowanym ze względu na zagrożenie, jakie dla jakości niezwykle precyzyjnych układów mogą mieć najmniejsze nawet zabrudzenia. Dzięki temu zresztą, ta masowa produkcja może być stosunkowo tania.

Wszystko wygląda jednak inaczej, gdy jakiś element zawiedzie, a wyrzucenie np. całej płytki w danej sytuacji nie jest w danym przypadku rozwiązaniem ekonomicznie uzasadnionym. Tu właśnie musi wkroczyć serwisant, który wspominanemu zegarmistrzowi niejednokrotnie może tylko pozazdrościć wielkości części, na jakich tamten pracuje.

Gdy samo powiększenie obrazu nie wystarcza

Jakość obrazu danego elementu, jaki uda nam się uzyskać może mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o naszą zdolność do skutecznej naprawy. Potrzeba jego powiększenia wydaje się oczywista, jednak tam, gdzie trzeba nie tylko zobaczyć z czym mamy do czynienia, ale także dokonywać manipulowania tym, świadomość przestrzenna jest nie mniej ważna. Tutaj z pomocą przychodzi mikroskop stereoskopowy, który dzięki swojej konstrukcji wykorzystującej oddzielne tory optyczne pozwala uzyskać obraz trójwymiarowy. To jednak jeszcze nie wszystkie narzędzia, jakie mogą służyć pracującym z precyzyjną elektronika fachowcom. Można się o tym przekonać np. przeglądając ofertę sklepu Diolut. Możemy więc wyposażyć się w doskonałe cyfrowe mikroskopy, które za pomocą połączenia USB przekażą uzyskany obraz do komputera. Wielce pomocny może być także cały zestaw inspekcyjny, składający się z kamery dostarczającej niezrównana jakość obrazu i wyświetlacza.

Wszystko to, wraz z odpowiedniego rodzaju narzędziami powoduje, że nie ma takiego drobiazgu, którego nie dałoby się zreperować. Należy się spodziewać, że wraz z nadal postępującą miniaturyzacją elektroniki ilość tego typu wyzwań będzie rosła. Uzyskanie możliwości sprostania im nie jest zaś możliwe bez stosownego wyposażenia.

Materiał partnera
Podziel się: