Niedziela, 16.06.2019

Jak stworzyć skuteczny plan nauki języka obcego?

  • 30.08.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jak stworzyć skuteczny plan nauki języka obcego?

Zanim dowiesz się w jaki sposób stworzyć skuteczny plan, warto krótko wspomnieć jakie zalety się z tym wiążą:

Dlaczego warto tworzyć plan nauki języka obcego?

  • Sporządzenie planu odciąża umysł, który nie musi już pamiętać o wszystkim i może całą swoją energię poświęcić nauce języka obcego.
  • To oszczędność czasu i gwarancja, że o niczym nie zapomnisz.
  • Zwiększona szansa na osiągnięcie wyznaczonego celu i wspomaganie systematyczności oraz wgląd w to, ile materiału zostało już przerobione.
  • Redukcja poziomu stresu.

Wszystkie te zalety korzystnie wpływają na poziom motywacji, ponieważ pozwalają dostrzec wyraźne postępy i zachęcić do robienia kolejnych! To dowodzi, iż planowanie oznacza nadanie marzeniom daty ich wykonania. Ten krok znacznie zbliża do ich realizacji.

Nauka bez planu jest bardzo chaotyczna i istnieje wysokie ryzyko, że przeoczy się ważne elementy podstaw, co później wiąże się z zagubieniem i odczuwaniem stresu. Jeśli chcesz być spokojny i pewny tego, że nauczysz się języka obcego, zacznij planować! Przejmij kontrolę nad procesem poznawania języków obcych.

Jak stworzyć skuteczny plan nauki języka obcego?

Zacznij od obrania celu i daty realizacji.

Musisz wiedzieć do czego dążysz i kiedy dokładnie chcesz osiągnąć cel. To pozwoli Ci na skoncentrowanie się na nauce i pobudzi nowe pokłady energii.

Podziel materiał na konkretne sesję nauki języków obcych.

Najlepiej jest wybrać pomoc naukową, której spis treści jest w kolejności, która Ci odpowiada. Dzięki temu będziesz mógł uwzględnić w planie jedynie liczbę stron do przerobienia konkretnego dnia. Odpowiednie podręczniki znajdziesz w internetowej księgarni językowej.

Najważniejsza jest prostota i przejrzystość.

Zadbaj o to, by plan był czytelny. Zrezygnuj z nadmiernego rozpisywania szczegółów, ponieważ takie działanie zmęczy Twój umysł już na początku, zamiast go pobudzić. Lepszym pomysłem jest skupienie się na priorytetowych zadaniach.

Zarezerwuj czas na regularne sprawdzanie postępów.

Wykonuj testy, które pokażą na jakim poziomie nauki języka obcego obecnie się znajdujesz. To pozwoli Ci ustalić, czy konieczne jest naniesienie jakiś zmian w planie. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z książek zawierających gotowe testy, znajdziesz je w księgarni internetowej.

Wprowadź codzienne rytuały.

Możesz dołączać do każdego dnia nauki kilka fiszek od opanowania których będziesz zaczynał sesję nauki, możesz traktować to jako rozgrzewkę umysłu.

Wyznacz nagrodę za osiągnięcie celu.

Może nią być na przykład podjęcie pracy w miejscu gdzie wymagana jest znajomość języka obcego lub cokolwiek innego, co udowodni Ci jak wiele dokonałeś.

Pamiętaj o tym, że warto stosować wszystko co może pomóc w osiągnięciu obranego wyzwania. Planowanie to cecha ludzi dobrze zorganizowanych, która przyda Ci się nie tylko w nauce języków obcych.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: