Niedziela, 16.06.2019

Szczelny dom, to ciepły dom. Warto to zbadać

  • 23.10.2018, 15:00
  • Materiał partnera
Szczelny dom, to ciepły dom. Warto to zbadać
Uzyskanie niskiego zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania budynku wymaga zadbania o wiele kwestii. Normą stało się już stosowanie ociepleń przegród zewnętrznych czy instalowanie okien o niskim współczynniku przenikania ciepła. Nie brakuje także odbiorców nowoczesnych urządzeń grzewczych. A jednak, nawet gdy zainwestujemy w najlepsze dostępne rozwiązania, może się okazać, że nadal nie zdołaliśmy wyeliminować wszystkich niepotrzebnych strat. Można jednak ten problem rozwiązywać.

Nieszczelności mogą być niemal wszędzie

 

Wszyscy dobrze wiemy, że droga do zapewnienia pełnego komfortu termicznego we wnętrzu domu wcale nie wiedzie poprzez uzyskanie jak najwyższej mocy urządzenia grzewczego. Możemy ją bowiem zwiększać do woli i nie jest wykluczone, że rezultat okaże się niezadowalający, jeśli nie zadbamy należycie o to, by uzyskanego w ten sposób ciepła nie tracić. To zaś może następować na różne sposoby. Jednym z nich jest przenikanie ciepła przez ściany i inne elementy konstrukcji obiektu. Problem ten rozwiązujemy poprzez unikanie mostków termicznych i stosowane warstw izolacyjnych, a także wysokiej jakości stolarki okiennej i drzwiowej. Drugim mogą być nieszczelności. To także ma kluczowy wpływ na charakterystykę energetyczną budynku. Wspomnienie o nich zwykle przywodzi nam na myśl stare, niedokładnie przylegające do ramy bądź pozbawione dobrych uszczelek okno, czy archaiczne drzwi. Jednak ich wymiana wcale nie musi zagwarantować nam wyeliminowania problemu. Może on bowiem dotyczyć zupełnie innych miejsc, których niekoniecznie się spodziewamy. Jak jednak je znaleźć i go wyeliminować? Waga tego zagadnienia spowodowała, że już dawno znaleziono odpowiednie metody.

 

Wykonaj badanie szczelności powietrznej powietrznej

 

W coraz większej liczbie krajów badanie szczelności powietrznej budynku staje się jednym z obowiązkowych warunków dopuszczenia go do użytkowania. W Polsce takiego wymogu jeszcze nie ma, chociaż jest to zalecane, a zapewnienie odpowiedniej jest wskazane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wykonawcy którzy poważnie traktują jakość swojej pracy przeprowadzają je jednak i tak. Należy do nich np. Osiedle Sielanka, które buduje właśnie domy na sprzedaż w Mikołowie.

Próba ciśnieniowa, czyli tzw. test „blower door”, to najbardziej dokładny sposób takiej kontroli. Polega ona na wytworzeniu różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem domu, a otoczeniem. Uszczelnia się więc wszystkie otwory celowe i montuje tzw. drzwi nawiewne, czyli ramę z wentylatorem i płachtą winylową. Test powtarza się dwa razy, uzyskując podciśnienie i nadciśnienie. Pozwala on na zmierzenie do jakich niekontrolowanych wymian powietrza dochodzi w ciągu godziny. Na zlokalizowanie miejsc nieszczelnych pozwala wykorzystywanie wytwornicy dymu lub kamery termowizyjnej. Wówczas okazać się może, że problem dotyczy np. instalacji elektrycznej bądź innej infrastruktury czy niedokładnie wykończonego poddasza. Zlikwidowanie problemu jest już wówczas proste.

Materiał partnera
Podziel się: