Czwartek, 27.06.2019

Zmiany w płacy minimalnej od 2018 roku

  • 06.11.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Zmiany w płacy minimalnej od 2018 roku
Wraz z początkiem 2018 roku weszły w życie nowe zmiany mające wpływ na wysokość płacy minimalnej. Zobacz ile wynosi obecnie najniższa krajowa pensja na umowie o pracę. Jaką kwotę minimalną otrzymasz pracując na umowie-zleceniu? Dowiedz się również gdzie zgłosić fakt, gdy pracodawca płaci Ci mniej niż powinien.

Płaca minimalna od stycznia 2018 roku

Obowiązująca od początku tego roku pensja brutto wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem o 100 zł i wynosi 2100 zł. Jest to wysokość wynagrodzenia przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pensja netto, czyli otrzymywana na rękę, wynosi ok. 1530 zł.

Kogo dotyczy płaca minimalna?

Minimalna płaca 2100 zł brutto dotyczy wszystkich pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, wykonujących swoją pracę w pełnym wymiarze godzin. Jest to średnio 160 godzin w miesiącu, a więc można przeliczyć, że średnie zarobki na godzinę brutto dla pracowników pełnoetatowych wynoszą około 13,10 zł.

Minimalna stawka godzinowa

Obecna stawka godzinowa wynosi 13,70 zł brutto. W zeszłym roku minimalna kwota otrzymywana za godzinę pracy, przed odliczeniem składek, wynosiła 13 zł. Od tego roku pracownik może więc otrzymać netto, czyli na rękę, około 9 – 10 zł. Stawka obowiązuje w przypadku umów cywilnoprawnych, czyli stosunku pracy w oparciu o umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.

Odpowiednie wyrównanie

Ustalona regulacjami prawnymi najniższa kwota wynagrodzenia obowiązuje wszystkich pracodawców. Zobowiązani są oni wypłacać co najmniej minimalną pensję brutto wszystkim swoim pracownikom. Na obniżenie wysokości wynagrodzenia nie mogą mieć wpływu kompetencje danego pracownika, jego staż pracy, krótkiego doświadczenia w zawodzie czy składników wynagrodzenia, takich jak składki na ubezpieczenie społeczne czy fundusz emerytalny. Jeśli w zeszłym roku pracownik zarabiał najniższą krajową obowiązującą w 2017 roku, czyli 2000 zł brutto, to od stycznia 2018 roku pracodawca powinien wypłacić mu odpowiednie wyrównanie.

Co zrobić, gdy moja pensja jest niższa od minimalnej kwoty wynagrodzenia?

Pamiętaj, że w przypadku umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin, czyli np. na 1/2 lub 1/4 etatu, zarobisz najniższą krajową proporcjonalnie zmniejszoną do przepracowanych godzin. Nie jest to powód do zgłoszenia skargi.

Lecz gdy pracujesz na pełen etat, a pracodawca wypłaca Ci wynagrodzenie niższe niż minimalna kwota obowiązująca w danym roku – jest to naruszeniem praw pracowniczych. W takiej sytuacji można się zwrócić o pomoc do Inspekcji Pracy. Wystarczy pokazać odcinek wypłaty, by pracownicy Inspekcji podjęli stosowną interwencję. Skargę można złożyć anonimowo, a kontrola w miejscu pracy powinna być przeprowadzona w odpowiedni sposób. Tak, by pracodawca nie dowiedział się, że odwiedziny inspektorów są skutkiem czyjejś skargi.

Jeśli nie jesteś zadowolona/-y ze swojej pensji, chcesz zarabiać więcej niż wynosi najniższa krajowa – najlepiej poszukać nowego miejsca pracy. Rozwiązaniem mogą być ogłoszenia zamieszczone w takich serwisach jak np. Pracuj.pl.

Grupa Tipmedia
Podziel się: