Niedziela, 16.06.2019

Zawód: weterynarz

 • 06.11.2018, 11:00
 • Grupa Tipmedia
Zawód: weterynarz
Weterynarz to osoba kochająca zwierzęta. Jakie cechy powinna posiadać? Jak stać się weterynarzem? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Kim jest weterynarz?

Weterynarz to osoba, która zajmuje się leczeniem, a także diagnozowaniem i badaniem zwierząt. Przyjmuje się, że weterynaria jest trzecią z nauk lekarskich, tuż obok niej sytuuje się oczywiście medycyna i stomatologia. Studia na tym kierunku trwają 5,5 roku. Weterynarz oprócz wykształcenia otrzymuje także uprawnienia do wykonywania zawodu, które są wydawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną. Weterynarz ofert pracy może szukać poprzez portale, np. Pracuj.pl lub samodzielnie – roznosząc CV do gabinetów weterynaryjnych.

Gdzie może pracować lekarz weterynarii?

Jakby się nam mogło wydawać, nie tylko w gabinetach i lecznicach, ale również:

 • W inspektoracie weterynaryjnym
 •  
 • Fermie hodowlanej
 • Zakładzie produkcyjnym
 • Placówce naukowo-badawczej
 • Prywatnych przychodniach, klinkach.
 • Lekarz, który posiada co najmniej 5 lat doświadczenia może otworzyć prywatną klinikę, natomiast 2-letni staż pracy uprawnia do założenia przychodni.

Czym zajmuje się weterynarz?

Weterynarz zajmuje się leczeniem zwierząt domowych i hodowlanych. Nie tylko bada i diagnozuje stan zdrowia, lecz także leczy i zapobiega wszelkim chorobom, a dodatkowo udziela konsultacji w zakresie pielęgnacji zwierząt. Lekarz weterynarii również ocenia i kontroluje środki spożywcze odzwierzęce. Może on wypisywać recepty oraz wydawać opinie i orzeczenia.

Jakie cechy powinien mieć dobry weterynarz?

Najważniejsze, jak chyba w każdym zawodzie, jest powołanie. Ważna jest tutaj pasja i do zwierząt, i do tego, co się wykonuje.  Jaki musi być dobry weterynarz?

 • Musi mieć odpowiednie podejście do zwierząt. Często zachowują się one agresywnie, dlatego ważne, aby weterynarz znał sposób, w jaki sposób je ujarzmić.
 • Weterynarz bardzo często podejmuje kluczowe decyzje, więc powinien być odpowiedzialny i mieć świadomość swoich decyzji.
 • Warto, aby osoba wykonująca ten zawód była otwarta na nieustanny rozwój, dokształcanie się, uczestnictwo w kursach, szkoleniach. Medycyna to taka branża, która nieustannie i w dynamiczny sposób się rozwija, a weterynarz musi za nią nadążyć.

Jak mogę zostać weterynarzem?

Aby pracować w tym zawodzie należy, jak wcześniej wspominaliśmy, ukończyć 5,5-letnie studia na wydziale medycyny weterynaryjnej. Kolejnym krokiem jest złożenie przysięgi, która łączy się z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii. Po zakończonych studiach należy uzyskać  prawo do wykonywania zawodu, które nadaje powołana do tego izba lekarsko-weterynaryjna na zgłoszony wniosek absolwenta. Warto wiedzieć, że studia nie posiadają żadnej specjalizacji. Istnieje jednak możliwość, aby po dwóch latach pracy w tym zawodzie udać się na studia specjalizacyjne, które są organizowane przez Państwowy Instytut Weterynaryjny. Tam, dostępnych jest 17 różnych specjalizacji, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: