Niedziela, 16.06.2019

Polityka zagraniczna: konflikt między Polską a Izraelem o ustawę o IPN

  • 27.02.2018, 13:00
Polityka zagraniczna: konflikt między Polską a Izraelem o ustawę o IPN
Przyczyną sporu dyplomatycznego pomiędzy Polską a Izraelem jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN), a dokładniej zapis o odpowiedzialności karnej za przypisywanie narodowi polskiemu współodpowiedzialności za Holokaust. Strona izraelska zarzuca polskiemu rządowi, że legislacja prawa zamazuje udział Polaków w zagładzie narodu żydowskiego.

Światowe media o konflikcie polsko-izraelskim

Media na całym świecie rozpisują się na temat sporu dyplomatycznego pomiędzy Polską a Izraelem. Przyczyną tego konfliktu jest, planowana od kilku lat, nowelizacja ustawy o IPN-ie. Właściwy spór rozpoczął się od kontrowersyjnego  przemówienia ambasador Izraela – Anny Azair podczas 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, w którym w ostrych słowach potępiła nowelizację ustawy. Temat ten pojawia się regularnie na polskim serwisie internetowym Salon24, w największych europejskich i amerykańskich pismach opiniotwórczych m.in. w: niemieckim „Der Spiegiel”, amerykańskim „Washington Post” oraz we włoskim „La Repubblica”.

Nowelizacja ustawy o IPN-ie

Przyczyną konfliktu dyplomatycznego pomiędzy Polską a Izraelem jest zapis, który znalazł się w znowelizowanej ustawie o IPN-ie. Mowa tu o odpowiedzialności karnej (do trzech lat pozbawienia wolności) lub finansowej za przypisywanie narodowi polskiemu współodpowiedzialności za Holocaust. Jak twierdzą politycy formacji rządzącej nowelizacja tego prawa, jest odpowiedzią na rosnące zafałszowywanie historii. W tym kontekście szczególnie kontrowersyjne jest sformułowanie „polskie obozy śmierci”, które pojawiło się m.in. w przemówieniu byłego prezydenta USA Baracka Obamy 29 maja 2012 r. Strona Izraelska swój sprzeciw wobec legislacji polskiego prawa argumentuje tym, iż Polacy brali udział w masowej zagładzie narodu żydowskiego.

Spór o nowelizację ustawy o IPN-ie a wybory w Izraelu

Jedną z prawdopodobnych przyczyn eskalacji konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem są nadchodzące wybory parlamentarne w Izraelu. Ze względu na trudną historię, naród żydowski jest szczególnie wrażliwy na wszelkie dyskusje wokół Holokaustu. Dlatego też uczynienie z polskiej nowelizacji prawa „narzędzia politycznego” jest na rękę zarówno obecnie rządzącej formacji w Izraelu, jak i jej opozycji. Pojawiają się również głosy m.in. polityków z Kukiz’15, że przyczyną sporu może być również niewłaściwe tłumaczenie ustawy. Chociaż wiele państw, w tym m.in. USA i Ukraina, potępiły nowelizację ustawy o IPN-ie, prezydent Polski – Andrzej Duda 7 lutego 2018 r. podpisał ustawę i skierował ją do TK.

Zobacz także: Imigranci z Ukrainy - jak wpływają na nasz rynek pracy?

Podziel się: