Niedziela, 16.06.2019

Pranie kurtki puchowej: co warto na ten temat wiedzieć i jak bezpiecznie wykonać je w domu?

  • 28.11.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Pranie kurtki puchowej: co warto na ten temat wiedzieć i jak bezpiecznie…
Choć pranie kurtki puchowej może wydawać się karkołomnym zadaniem, to wbrew pozorom możemy wykonać je w warunkach domowych. Podejmując się jednak prania lub czyszczenia odzieży wierzchniej tego rodzaju, należy mieć na uwadze, że czynności tej należy poświęcić nieco czasu oraz uwagi. Jak zatem poddać kurtkę puchową czyszczeniu, aby nie straciła swych właściwości i nie uległa zniszczeniu? Wiele zależeć będzie od rodzaju materiału zewnętrznego i puchu, jakim wypełniona jest kurtka. Kluczowe będzie wybranie odpowiedniej metody prania, a następnie suszenia. O tym, jak wybrać najodpowiedniejszą, dowiecie się z naszego tekstu.

Aby kurtka puchowa służyła nam długi czas…

…musimy odpowiednio dbać nie tylko o jej codzienną pielęgnację, lecz także regularne czyszczenie. Im większą wagę przyłożymy do dbania o dobrą kondycję naszej odzieży wierzchniej, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się nią w nienagannym stanie.

Zanim jednak przystąpimy do prania kurtki puchowej, powinniśmy przeanalizować informacje dotyczące prania i czyszczenia, jakich udziela nam producent. Możemy je znaleźć na metce lub stronie internetowej produktu. Praktyczne oznaczenia umieszczone na metce pozwolą nam ustalić, w jaki sposób możemy wyprać naszą kurtkę, w jakiej temperaturze oraz w jakim trybie. Zazwyczaj producent zaznacza także, czy daną odzież można czyścić chemicznie. Wskazówki pozwolą nam wybrać najbardziej optymalny sposób prania kurtki puchowej, który nie zniszczy materiału oraz nie sprawi, że wypełnienie kurtki straci swoje właściwości.

Pranie kurtki puchowej ręcznie

Pranie kurtki puchowej ręcznie przez niektórych uważane jest za najbezpieczniejsze – przynajmniej w przypadku kurtek o mniejszej ilości wypełnienia. Aby jednak mieć pewność, że materiał naszej odzieży nie ulegnie uszkodzeniu, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim obróćmy kurtkę na lewą stronę, a następnie delikatnie umieśćmy w misce z ciepłą wodą o maksymalnej temperaturze 30-40oC. Wybierzmy środek przeznaczony do odzieży puchowej, który zawiera bezpieczne dla niej detergenty. Cały proces prania kurtki puchowej powinien polegać na delikatnym ugniataniu materiału – nie zaleca się intensywnego pocierania. Aby usunąć ewentualne plamy i zabrudzenia, warto namoczyć kurtkę, a następnie przecierać brudne miejsca delikatną gąbką lub ściereczką. Po zakończeniu prania delikatnie odsączmy wodę, ugniatając kurtkę – nie możemy przy tym jednak dopuścić do odkształcenia się wkładu.

Pranie kurtki puchowe w pralce

Przed zdecydowaniem się na pranie kurtki puchowej w pralce należy upewnić się, jak wyglądają zalecenia producenta w tej kwestii. Pranie w pralce może poprzedzić namaczanie kurtki, podczas którego powinniśmy dobrze ugnieść materiał. Zaopatrzmy się w odpowiednie środki i detergenty do prania kurtek puchowych oraz przygotujmy kilka piłek tenisowych, które należy wrzucić do pralki, w celu uniknięcia zbijania się puchu. Pamiętajmy, aby nie dodawać płynu do płukania. W jaki sposób wyprać kurtkę? W przypadku odzieży wierzchniej wypełnionej puchem powinniśmy wybrać program do tkanin delikatnych lub program prania ręcznego. Zwróćmy uwagę na to, aby temperatura nie przekraczała 30-40 stopni Celcjusza , a obroty nie były zbyt wysokie. Zasadniczo powinniśmy unikać także wirowania.

Jak prawidłowo wysuszyć kurtkę puchową?

Suszenie kurtki puchowej powinniśmy rozpocząć od razu po jej wypraniu. W zależności od zaleceń producenta, możemy wysuszyć je w suszarce elektrycznej lub w tradycyjny sposób. Wybierając suszenie w suszarce, należy ustawić umiarkowaną temperaturę i dorzucić do suszarki wspomniane już wcześniej piłeczki tenisowe. Decydując się z kolei na suszenie kurtki na tradycyjnej suszarce, należy mieć jednak na uwadze, że powinna być ona rozłożona na płasko. W żadnym razie nie powinniśmy jej wieszać! Konieczne będzie jej regularne obracanie, aby wszystkie fragmenty kurtki równomiernie wyschły.

Zasadniczo nie poleca się sztucznie przyspieszać procesu schnięcia za pomocą sztucznych źródeł ciepła. W żadnym razie nie należy kłaść kurtki puchowej na grzejniku lub piecu, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia puchowego wypełnienia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: