Niedziela, 16.06.2019

Badanie geotechniczne gruntu działki a projekt domu jednorodzinnego

  • 09.04.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Badanie geotechniczne gruntu działki a projekt domu jednorodzinnego
Wybór właściwego projektu domu jednorodzinnego powinniśmy opierać nie tylko na swoich potrzebach i guście, ale również musimy wziąć pod uwagę parametry działki, na której chcemy dom wybudować. Tutaj duże znaczenie mają także wyniki badania geotechnicznego gruntu. O czym powinniśmy pamiętać?

Badanie geotechniczne gruntu pozwala na poznanie jego dokładnych parametrów oraz na bardziej świadomą budowę dla większego bezpieczeństwa domu. Zatem jeśli chcemy wybrać odpowiedni projekt domu, warto umówić się ze specjalistą, który zbada działkę w naszym posiadaniu. To pomoże nam w podjęciu najlepszej decyzji.

Na czym polega badanie geotechniczne gruntu?

Badanie to przeprowadzane jest przez uprawnionego geologa, który wykonuje odwierty w kilku miejscach działki i poddaje je analizie. Badanie to polecane jest do przeprowadzenia przed zakupem działki, jeśli chcemy się na nią zdecydować, a także przed wyborem projektu i jego adaptacją.

Za badanie geotechniczne gruntu działki będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Ceny badań różnią się w zależności od firmy wykonującej badanie. Warto zapoznać się z różnymi ofertami przed wybraniem właściwej oferty.

Cele badania geotechnicznego:

  • ustalenie poziomu wód gruntowych

  • określenie specyfiki gruntu

  • sprawdzenie nośności gruntu

  • pomoc w doborze technologii i metod realizacji inwestycji

Jeśli uzyskamy dokładne informacje związane z gruntem na naszej działce, możemy podjąć decyzję dotyczącą przyszłej inwestycji. Będziemy mogli dobrać taką technologię budowy, która będzie zapobiegała nadmiernemu osiadaniu budynku, zawilgoceniu fundamentów. Możemy też podjąć decyzję, czy wskazane jest wykonanie podpiwniczenia w zależności od poziomu wód gruntowych.

Fot. Projekt domu z Pracownia-projekty.dom.pl

Adaptacja projektu na podstawie badań geotechnicznych

Jeśli chcemy zdecydować się na gotowy projekt domu jednorodzinnego, w takim przypadku konieczne będzie również wykonanie jego adaptacji. To usługa mająca na celu dopasowanie projektu do lokalnych, miejscowych warunków, dlatego będziemy mogli wtedy wybudować dom bezpieczny i stabilny.

Adaptację wykonuje architekt adaptujący, którego zadaniem jest dopasowanie projektu do warunków – także na podstawie badania geotechnicznego. Jeśli zajdzie taka konieczność, architekt może zmienić konstrukcję fundamentów czy zalecić inną termoizolację dla budynku.

Firmy zajmujące się świadczeniem usług w zakresie badań geotechnicznych oraz biura wykonujące adaptację projektów gotowych możemy znaleźć już teraz przez internet, a następnie umówić się na wykonanie usługi.

Grupa Tipmedia
Podziel się: