Niedziela, 16.06.2019

Podatek “u źródła” a wynajęcie auta za granicą

  • 07.01.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Podatek “u źródła” a wynajęcie auta za granicą
Podatek “u źródła” jest specyficzną formą opodatkowania, która dotyczy transakcji, realizowanych w ramach współpracy podmiotów o różnej rezydencji podatkowej.

Podatek przy współpracy podmiotów w różnych krajach

Rezydencja podatkowa to termin, który odnosi się do podmiotów, które zobowiązane są do płacenia podatków. Termin ten odnosi się zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorstw, ponieważ każdy, kto uzyskuje dochód, bez względu na to czy jego źródłem jest praca w oparciu o umowę czy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podlega obowiązkowemu opodatkowaniu. Sytuacja nieco komplikuje się, gdy umowy zawierane są pomiędzy podmiotami, działającymi w różnych krajach. Wówczas powstaje problem, kogo i w jakim stopniu obciążyć zobowiązaniem podatkowym? Problem ten dotyczy także sytuacji, gdy firma prowadząc działalność w zasadzie w jednym państwie często podróżuje w związku z realizowanymi przez siebie zadaniami. Wówczas konieczne jest zarezerwowanie miejsca do spania czy wynajęcie samochodu, jeśli podróż służbowa wiąże się z koniecznością przemieszczania.

Wynajęcie samochodu

Wiele firm, których pracownicy podróżują stawia na mobilność. Szukając pojazdów przeglądają oferty wypożyczalni, korzystając najczęściej w pierwszej kolejności ze stron internetowych wypożyczalni, jak np. https://www.007londonescorts.com. Jest to doskonała oferta szczególnie dla tych, którzy cenią sobie ekskluzywność wynajmowanych samochodów, które stają się niejako wizytówką firmy. Decydując się na wynajęcie auta w Londynie lub w innym miejscu poza granicami Polski należy dokładnie poznać warunki wynajmu. Oprócz podstawowych kwestii, warto dokładnie przyglądnąć się kwestiom związanym z podatkami. To tzw. podatek “u źródła”, który być może mamy obowiązek uiścić. Co do zasady, podatnikiem jest firma, która ową opłatę przyjmuje, w przypadku samochodów firma wypożyczająca auta. Jednak płatnikiem jest podmiot rezydujący w innym kraju i to właśnie w nim podatek jest naliczany i odprowadzany. Kraj macierzysty po otrzymaniu podatku na rzecz podmiotu działającego w innym państwie przekazuje odpowiednim organom podatkowym określoną kwotę, przy czym jej część, zgodna z ustaleniami prawnymi, pozostaje w kraju macierzystym, jako właśnie podatek “u źródła”. Tak też rozwiązywane są kwestie związane z opodatkowaniem wynajmu samochodów poza granicami Polski. Wysokość podatku “u źródła” określana jest na podstawie wewnętrznych przepisów podatkowych danego państwa lub na mocy umów dwustronnych, jakie zawierane są pomiędzy państwami.

Grupa Tipmedia
Podziel się: