Opony do wózków widłowych – to musisz wiedzieć, zanim je kupisz!

  • 17.01.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Opony do wózków widłowych – to musisz wiedzieć, zanim je kupisz!
Opony do wózków widłowych to jedne z najważniejszych części tego typu pojazdów. To opony sprawiają, że wózek porusza się stabilnie, przewożony ładunek nie ulega uszkodzeniu, a codzienna praca w magazynach, halach, czy nawet w wymagających warunkach zewnętrznych jest bezpieczna.

Opony do wózków widłowych to kwestia często bagatelizowana. Kompletując flotę tych pojazdów do naszego przedsiębiorstwa, zwykle zwracamy uwagę na parametry, naszym zdaniem, ważniejsze – moc silnika, wydajność akumulatora czy maksymalny udźwig. Tymczasem to dzięki odpowiednio dobranym oponom wózki widłowe tak dobrze spełniają swe funkcje – pomagają w transporcie poziomym i pionowym ładunków. To one decydują o tym, że wózek widłowy stabilnie porusza się po podłożu, opony wpływają też na jego zwrotność, przyczepność czy szybkość hamowania. Wszystko to sprawia, że opony do wózków widłowych mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo – zarówno przewożonych ładunków, jak i osób prowadzących wózki oraz znajdujących się w pobliżu trasy przejazdu.

Dlaczego wymiana opon w wózkach widłowych jest tak ważna?

Kwestia wymiany opon w wózku widłowym nie jest szczegółowo uregulowana. W dużej mierze kwestią indywidualnej oceny właściciela wózka jest, czy stan opon pozwala na ich dalsze użytkowanie. Ta liberalność przepisów nie sprawia jednak, że problem wymiany opon w wózków widłowych nie jest istotny. Urząd Dozoru Technicznego jasno mówi, że opony należy poddać wymianie, gdy umieszczone na nich wskaźniki sygnalizują graniczne zużycie bieżnika. Ponadto o konieczności wymiany opon decydują takie przypadki jak przebicie opony, widoczne uszkodzenia ich struktury czy kiepska amortyzacja podczas jazdy. Pomocne może być zalecenie mówiące, że głębokość rzeźby bieżnika nie może przekraczać 1,6 mm – dzięki niemu każdy może skontrolować, czy opony w jego wózku nie wymagają wymiany.

Opony do wózków widłowych – rodzaje

Najogólniej wśród opon do wózków widłowych można wyróżnić dwie kategorie – opony pneumatyczne oraz opony elastyczne. Co je różni?

Opony elastyczne – właściwości i zastosowanie

Główną cechą odróżniającą opony elastyczne od opon pneumatycznych jest fakt, iż te pierwsze są pełne (ich wnętrza nie wypełnia powietrze, lecz guma). Ta ich właściwość sprawia, że opony elastyczne są niezwykle wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia – nie istnieje w zasadzie możliwość ich przebicia, co wpływa także na wydajność takiej inwestycji. W trakcie jazdy opony te zapewniają dużą stabilność pojazdu, a tym samym – bezpieczeństwo operatora wózka widłowego.

Niestety, powyższe zalety generują jednocześnie minusy – opony elastyczne są znacznie droższe niż pneumatyczne; trudniejsza jest także ich wymiana – potrzebna jest w tym celu specjalistyczna prasa hydrauliczna.

W zależności od naszych potrzeb, wybierać możemy między dwoma głównymi rodzajami opon elastycznych: dwuwarstwowymi oraz trójwarstwowymi. Jak łatwo się domyślić, te składające się z dwóch warstw gumy są mniej wytrzymałe niż trójwarstwowe (zwane też superelastycznymi), cechuje je także mniejszy stopień amortyzacji.

Powyższe właściwości sprawiają, że opony elastyczne najlepiej sprawdzają się w przypadku przewożenia ciężkich ładunków po płaskim terenie. Szczególnie zaleca się ich stosowanie w przypadku wózków wysokiego składowania (takich jak tutaj) – ich stabilność gwarantuje bezpieczne przewożenie oraz podnoszenie ładunków nawet na duże wysokości.

opony-pneumatyczne-i-elastyczne

Opony pneumatyczne – właściwości i zastosowanie

Jak już zostało wspomniane, opony pneumatyczne wypełnione są sprężonym powietrzem. Ma to wpływ na ich główną zaletę, czyli znakomitą amortyzację – wózki wyposażone w takie opony świetnie sprawdzają się w przypadku jazdy po nierównych, wymagających terenach. Niewątpliwym plusem opon pneumatycznych jest także ich znacznie niższa cena niż w przypadku opon elastycznych.

Wśród opon elastycznych możemy wyróżnić opony diagonalne oraz opony radialne. Te pierwsze charakteryzują się dużą stabilnością oraz stosunkowo niską ceną. Opony radialne zapewniają z kolei lepszą przyczepność do podłoża, są także bardziej wytrzymałe. Z tego powodu opony radialne lepiej sprawdzają się w codziennym użytkowaniu niż diagonalne, wybierając jednak między tymi dwoma rodzajami opon pneumatycznych, należy oczywiście brać pod uwagę szereg ich innych właściwości technicznych.

Wózki posiadające opony pneumatyczne zaleca się do używania w wymagających warunkach, np. w przypadku nierównych powierzchni. Także jeśli przewożone ładunki są delikatne lub kruche, opony pneumatyczne będą najlepszym rozwiązaniem. Dodatkową zaletą opon pneumatycznych jest fakt, że dobrze przewodzą one ładunki antystatyczne, świetnie nadają się zatem do użytku w branżach, w których istnieje duże ryzyko wybuchu.

Jak wybrać najlepsze opony do swojego wózka?

Powyższy przegląd rodzajów opon powinien w zasadzie rozwiać największe wątpliwości dotyczące zastosowania poszczególnych typów opon w różnych warunkach. Jeśli jednak przymierzasz się do zakupu opon do wózka widłowego, powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie czynniki mogące decydować o tym, które opony najlepiej sprawdzą się w Twoim biznesie. Poniżej zamieszczamy krótką checklistę – pytania, które powinieneś sobie zadać, jeśli kupujesz opony do wózków widłowych:

  • jakiego rodzaju ładunki przewożę: czy są one raczej kruche, czy przeciwnie – niewymagające szczególnej ostrożności podczas transportu? Jaki posiadają rozmiar oraz ciężar?
  • w jakich warunkach pracuję: czy powierzchnia, po której się przemieszczam wózkiem widłowym, jest płaska, czy raczej nierówna?
  • co symbolizują oznaczenia na oponach: kupując opony do wózków widłowych, koniecznie zapoznaj się z rodzajem oznaczeń, jakie na nich występują! Wyczytasz z nich takie informacje, jak: markę opony, datę produkcji, rozmiar opony, felgi oraz dane dotyczące ich nośności i prędkości. Nie bez znaczenia jest także ich kolor: niektóre (szary, zielony i biały) oznaczają opony niebrudzące, co może być istotne w przypadku pewnych branż (np. spożywczej).
  • czy zależy mi na dodatkowych funkcjonalnościach: kwestia ta sprowadza się do źródła zakupu – wybierając opony sprawdzonych dealerów, masz pewność, że kupujesz opony dobrej jakości, oryginalne i wykonane z najlepszych materiałów. Profesjonalne marki oferują ponadto gwarancję, a nierzadko także usługę montażu. Pomocy w zamontowaniu opon możesz też szukać w autoryzowanych serwisach dużych marek, np. Toyoty (sprawdź tutaj) czy Manitou (zobacz tu).

wymiana-opon-w-wozku-widlowym

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak ważną częścią konstrukcji wózka są opony. Odpowiednio dobrane, znacznie ułatwiają poruszanie się pojazdem oraz przewożenie ładunków. I odwrotnie – niedopasowane lub uszkodzone opony nie tylko obniżają wydajność pracy, ale stwarzają też poważne zagrożenie dla operatorów wózków oraz osób znajdujących się w pobliżu. Dlatego tak ważne jest, abyś do kwestii wyboru opon podszedł poważnie i nie obawiał się zainwestować w nie nawet większej sumy – dobre opony do wózków widłowych będą służyły przez lata.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: