Kupno samochodu bez ważnego OC – co zrobić?

  • 12.08.2019, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Kupno samochodu bez ważnego OC – co zrobić?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Co zrobić, gdy po nabyciu auta okazuje się, że samochód nie ma polisy? Sprawdź, jak postąpić w takiej sytuacji.

Ubezpieczenie OC jest ważne, ponieważ w ramach tej polisy ubezpieczyciel bierze na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego spowodowanego przez osobę kierującą ubezpieczonym pojazdem. W związku z tym, że polisa wykupywana jest na konkretne auto, przy jego sprzedaży polisa nie wygasa automatycznie. Może przejść na nabywcę, dzięki czemu opłaca on kolejną składkę dopiero za jakiś czas.

Używany samochód z ważnym OC to standard?

Wielu kierowców jest przekonanych, że każde używane auto ma wykupione ubezpieczenie OC. Nabywając taki pojazd, nie zastanawiają się nad koniecznością sprawdzenia ważności polisy. Tymczasem okazuje się, że nie wszyscy sprzedawcy oferują pojazdy z aktualnym OC. Jazda samochodem bez ubezpieczenia niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada wysokie kary, których wartość wynosi nawet 4500 zł – w przypadku samochodów osobowych.

Gdy kupujesz samochód bez ważnego OC…

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć pojazd bez ważnego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji musisz jednak pamiętać, aby w dniu podpisania umowy wykupić polisę. W przeciwnym razie nie możesz poruszać się takim samochodem po drogach – nie zabierzesz go od razu do siebie. Nie dokonasz także jego przerejestrowania na swoje dane.

Jeśli zdecydujesz się na zakup pojazdu bez OC, będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami. Chodzi przede wszystkim o wydatek związany z wynajęciem lawety – tylko w ten sposób możesz przetransportować samochód w inne miejsce.

Więcej na temat tego, jak postąpić w momencie zakupu auta bez ważnego OC przeczytasz na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/kupno-samochodu-bez-waznego-oc-co-zrobic/.

Jak szybko i korzystnie wybrać polisę OC?

Jeżeli nabywasz auto bez ważnego OC, musisz jak najszybciej wykupić polisę. Nie decyduj się jednak na przypadkową ofertę, lecz wybierz najtańszą opcję. Nie ma sensu przepłacać za ubezpieczenie, skoro zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne dla każdego ubezpieczyciela. Skorzystaj więc z porównywarki pod adresem http://porownywarka-ubezpieczen.pl/, by dotrzeć do ofert atrakcyjnych finansowo. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet do 50% i jednocześnie nie narazisz się na dotkliwe kary za brak ważnej obowiązkowej polisy.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: