Czwartek, 27.06.2019

Kredyt hipoteczny bez tajemnic: odpowiadamy na 5 często zadawanych pytań

  • 28.02.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Kredyt hipoteczny bez tajemnic: odpowiadamy na 5 często zadawanych pytań
Kredyty hipoteczne cieszą się dużą popularnością, w szczególności wśród młodych ludzi. Często jednak budzą wiele wątpliwości, które warto rozwiać, by pożyczka z rozwiązania problemów nie stała się ich generatorem. Zobacz odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

Czy muszę posiadać wkład własny?

Tak. Wkład własny jest niezbędny w przypadku kredytu hipotecznego. Co więcej, jego rekomendowana wysokość jest określona prawnie i obecnie wynosi 20% wartości nieruchomości. Czy oznacza to, że zawsze musimy mieć przygotowane w gotówce te 20%?

Niekoniecznie. Po pierwsze, w niektórych bankach wymagany wkład własny jest niższy (minimalny wynosi 10%). Warto jednak zastanowić się przed wyborem takiej oferty. Musimy zdawać sobie sprawę, że niski wkład własny wiąże się zwykle z wyższa prowizją lub dodatkowym ubezpieczeniem. Bank musi jakoś zrekompensować sobie zwiększone ryzyko.

Po drugie, jako wkład własny możemy potraktować także m.in. zaliczkę wpłaconą deweloperowi, udokumentowane koszty zakupu materiałów budowlanych, czy też kosz zakupu działki pod budowaną nieruchomość.

Czy osoba starsza może wziąć kredyt hipoteczny?

Większość banków przyjmuje założenie, że kredytobiorca w momencie spłaty kredytu nie powinien mieć więcej niż 70 lat. Duże znaczenie ma tu zatem kwestia, na ile lat chcemy rozłożyć spłacanie rat.

Zazwyczaj jest możliwe wzięcie kredytu przez osobę niespełniającą tzw. „kryterium wieku”. Jest to jednak uzależnione od jej zdolności kredytowej oraz droższe – konieczne jest np. wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Jaki jest najważniejszy parametr przy kredycie hipotecznym?

Porównując ze sobą różne kredyty hipoteczne (np. w porównywarce kredytów totalmoney), zwracajmy uwagę przede wszystkim na całkowity koszt kredytu.

Podobnie jak RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, pozwoli nam on zobaczyć nie tylko same odsetki, ale też prowizje i inne dodatkowe opłaty. Warto pamiętać, że wybierając kredyt hipoteczny, zestawiamy ze sobą oferty o różnych okresach spłaty, a kredyty z dłuższym czasem kredytowania mogą być sporo droższe. Dlatego zwracamy uwagę nie na RRSO, a na całkowity koszt kredytu, który będzie najbardziej miarodajny w tej sytuacji.

Wybrać raty stałe czy malejące?

To zależy. Kredyt z ratami malejącymi będzie tańszy, ale na początku będziemy musieli poradzić sobie z wyższymi ratami. To rozwiązanie tylko dla tych osób, których sytuacja finansowa jest pewna i mamy podstawy, by sądzić, że taki stan utrzyma się wystarczająco długo. Jeżeli nie mamy takiej pewności, nie ryzykujmy.

Wybrać oprocentowanie zmienne czy stałe?

Podobnie jak w przypadku rat stałych lub malejących – to zależy. Oprocentowanie zmienne to ryzyko, że rata wzrośnie, ale również duża szansa na to, że przy sprzyjających warunkach rata znacznie się obniży. Na takie ryzyko mogą sobie pozwolić osoby o bezpiecznej sytuacji finansowej. Nieco droższe stałe raty to z kolei gwarancja spokoju i tego, że nic nas nie zaskoczy.

W przypadku tak poważnych zobowiązań jak kredyt hipoteczny nie ma „głupich” pytań! Warto zawsze korzystać z porównywarek finansowych oraz zasięgać opinii ekspertów, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Grupa Tipmedia
Podziel się: