Niedziela, 16.06.2019

Dlaczego pożyczanie online jest dziś bezpieczne?

  • 07.06.2018, 13:00
Dlaczego pożyczanie online jest dziś bezpieczne?
Wielu z nas było lub będzie w sytuacji podbramkowej, gdy przydarzy się awaria lub nagły wydatek i będziemy musieli szybko zorganizować pieniądze. Gdy nikt z bliskich lub znajomych nie będzie w stanie nas poratować, zostają nam pożyczki, ponieważ w przypadku kredytu cała procedura trwałaby zbyt długo. Dziś pożyczanie w Internecie jest bezpieczne! Dowiedz się, dlaczego.

Pożyczkobiorcy chronieni ustawą

W 2016 roku, po latach prac, wprowadzono w końcu nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym – powstały dokument nazwano ustawą antylichwiarską. Dlaczego? Otóż zmiany przyjęte we wspomnianej nowelizacji miały na celu polepszenie sytuacji pożyczkobiorców oraz ukrócenie nieuczciwych praktyk, których dopuszczały się niektóre firmy finansowe. Co więc się zmieniło i dlaczego pożyczanie jest od tamtego czasu bezpieczniejsze niż wcześniej?

1. Wprowadzono limity kosztów pozaodsetkowych

Oznacza to, że wszelkie dodatkowe opłaty niezwiązane z odsetkami od pożyczki nie mogą wynieść więcej niż 25% jej całkowitej kwoty – nazywa się to część stała – oraz więcej niż 30% jej kwoty w stosunku rocznym, co z kolei nazywane jest częścią zmienną. Inny ważny zapis ustawy antylichwiarskiej mówi o tym, że jeśli bierzesz pożyczkę na kilka lat, koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 100% wartości twojego zobowiązania.

2. Koniec z „rolowaniem pożyczek”

Czasami zdarza się, że klienci zaciągają kolejną pożyczkę, by spłacić poprzednią lub korzystają z opcji odroczenia bądź też wstrzymania spłaty. Instytucje finansowe oczywiście na tym zarabiają. Od czasu wprowadzenia ustawy antylichwiarskiej następna pożyczka, udzielona w okresie 120 dni od momentu wzięcia tej pierwszej, z której spłaceniem masz problem, nie może być obarczona wyższymi kosztami odsetkowymi niż te naliczane od pierwszej pożyczanej kwoty. Ma to zapobiec wpadaniu pożyczkobiorców w spirale długów.

3. Większe wymagania dla firm

Firmy, które chcą pożyczać ludziom pieniądze, muszą dziś mieć 200 tysięcy złotych kapitału na start, a poza tym taka instytucja finansowa musi być spółką akcyjną lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Co więcej, członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz prokurentem takiej firmy nie może być osoba, która została skazana za szereg przestępstw. Dzięki powyższym zapisom, klienci są lepiej chronieni, a nieuczciwi pożyczkobiorcy muszą liczyć się z karami do 500 tysięcy złotych grzywny i pozbawienia wolności do dwóch lat.

Wiedz, od kogo pożyczasz!

Dziś klienci instytucji finansowych mogą także samodzielnie sprawdzić firmę, od której chcą pożyczyć pieniądze. Wystarczy wejść na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, odszukać listę ostrzeżeń i zrezygnować z podmiotu, który się na niej znajduje. Warto też zaznajomić się z opiniami klientów firm pożyczkowych – zadowolonych i tych, którzy danej firmy raczej nie polecą. Możesz to szybko zrobić na stronie opiniujpozyczki.pl. Zapoznasz się tam także z ofertami wielu firm i podejmiesz mądrą decyzję, a w finansach tylko takie sa wskazane!

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Uzupełnij wiedzę i przeczytaj także ten artykuł https://www.haloursynow.pl/artykuly/czy-pozyczanie-przez-internet-jest-bezpieczne,7578.htm

Podziel się: